Mutfağımızın Sindirella’sı Patates Hakkında Bilmedikleriniz !

Patatesin Güney Amerika (özellikle Peru) kökenli bir sebze olduğunu muhtemelen herkes biliyor. Yerli halklar bu yumruları yüzyıllardır yetiştiriyor. Ancak sizi eğlendirebilecek veya şaşırtabilecek ve patates hakkında bilmediğiniz başka ilginç gerçekler de var. Ancak yine de dünyadaki dördüncü en önemli gıda ürünüdür (pirinç, mısır ve buğdaydan sonra).

Patates, patates, patates…

Patates, birçok halk adından da anlaşılacağı üzere çok popüler bir üründür. Patatesin %80’i sudan oluşmasına rağmen pek de sağlıklı olmayan bir gıda olduğunu düşünüyoruz . Bireysel besinler, patatesleri nasıl hazırladığımıza ve ayrıca hangi çeşidi seçtiğimize bağlı olarak biraz değişebilir. Şu anda 100’e yakın yenilebilir patates türü bulunmaktadır.

1. Kraliyet dekorasyonu – Marie Antoinette ve kraliyet kocası Louis XVI, kendilerini patates çiçekleriyle süslediler. Kraliyet çifti böylece o zamanlar yaygın olmayan mahsulün popülerleşmesine katkıda bulunmaya çalıştı.

2. Eko patates – Fazla suya, gübreye veya ilaçlamaya ihtiyaç duymayan iddiasız bitkilerdir. Diğer mahsullerle karşılaştırıldığında besin değeri yüksek, vitaminlerle dolu besinleri daha hızlı ve daha küçük bir alanda üretebilirler. Bu nedenle günümüzde önemleri giderek artmaktadır.

3. Yeni doğmuş patates – Dünyanın en büyük patates yumrusu beş yıl önce Büyük Britanya’da yetiştirildi. 3,76 kg ağırlığındaydı; bu, çoğu bebeğin doğumdaki ağırlığından daha fazlaydı!

4. Uzaya baktılar – Tek ürün olan patates uzaya gönderildi. 1995 yılında bitkiler Columbia uzay mekiğiyle seyahat etti.

5. Zehirlidirler – Sevdiğimiz yumru köklerin yanı sıra, bitkinin tamamı oldukça zehirli alkaloid solanin içerir. En çok çiçek ve filizlerinde bulunur.

6. Elmalarla anlaşamazlar – Elmaları ve patatesleri aynı mahzende uzun süre saklarsanız patatesler erken filizlenmeye başlar. Bunun nedeni elmalardan salınan ve patateslerin metabolizmasını hızlandıran etilendir. Patatesin kokusunu yayan elmalar için bile gerçeği söylemiyor.

7. Mucizevi bir şekilde iyileşetirebilirler – İnkalar M.Ö. 200 gibi erken bir tarihte patates yetiştiriyordu. Diğer şeylerin yanı sıra doğumu kolaylaştırmaya yardımcı olduklarına inanıyorlardı. Bunları aynı zamanda müshil ve ishal önleyici bir ilaç, arpa tanesi için bir lapa, akşamdan kalma bir ilaç ve daha fazlasını hazırlamak için de kullanıyoruz.

8. Tüm odayı aydınlatır – Bir patatese bakır katot, diğerine çinko anot takarsanız ve kabloları örneğin bir saate bağlarsanız, kimyasal enerjinin elektriğe dönüştürülmesi sayesinde yeterli miktarda enerji üreteceksiniz. onları harekete geçirecek güç. Bağlı birkaç patates de LED ışığını açacaktır.

9. Vitamin kurtarıcısı – Avrupa’yı döngüsel kıtlıklardan ve iskorbüt salgınlarından koruyan patates ve içindeki C vitaminiydi. Aynı nedenle denizciler de onları uzun yolculuklara çıkarırlardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir